Siyonistler Batı Şeria'da bir Filistinli daha Katletti

Filistin Sağlık Bakanlığı, 30 Ocak Pazartesi günü Batı Şeria'nın güneyindeki El Halil kasabasına düzenlenen askeri baskın sırasında Filistinli gencin Siyonist İsrail güçleri tarafından öldürüldüğünü duyurdu.

Tıbbi kaynaklara göre, İbrahimi Camii'nin güneyindeki 160 numaralı askeri kontrol noktasında konuşlanan Siyonist İsrail askerleri, 26 yaşındaki Nassim Nayef Salman Abu Fouda'nın aracına gerçek mermiyle ateş açarak onu başından vurarak yaraladı. Yerel haber kaynaklarına göre, El-Ahli hastanesine nakledildi ve burada yaşamını yitirdiği açıklandı.

İşgal altındaki Batı Şeria'da şiddet olayları artarken, bu ay içinde yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı sekizi çocuk olmak üzere 35'e yükseldi.

Pazar günü Filistin Sağlık Bakanlığı, 24 yaşındaki Omar Tareq Saadi'nin Perşembe günü Cenin mülteci kampına yapılan şiddetli baskın sırasında Siyonist askerleri tarafından karnından vurulduktan sonra yaralarına yenik düştüğünü açıkladı.

Filistin Tutuklular ve Eski Mahkûmlarla İlişkiler Komisyonu, Saadi'nin yaklaşık üç yılını İsrail hapishanelerinde geçirmiş eski bir tutsak olduğunu söyledi.

Cumartesi gecesi Siyonist güçleri, işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyinde, silahlı saldırı girişiminde bulunduğu iddiasıyla bir Filistinli genci katletti.

Kısa bir süre sonra, 28 Ocak Cumartesi akşamı Siyonist ordusu tarafından yapılan açıklamada, Kedumim yasadışı yerleşim birimi yakınlarında elinde tabanca olan bir Filistinlinin öldürüldüğü iddia edildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı 18 yaşındaki kişinin kimliğini Karam Ali Ahmad Salman olarak duyurdu.

Siyonist güçleri, "aranıyor" dedikleri Filistinlileri gözaltına alma bahanesiyle işgal altındaki Batı Şeria'nın çeşitli kasabalarına neredeyse her gün baskın düzenliyor. Baskınlar genellikle bölge sakinleriyle şiddetli çatışmalara yol açıyor.

İsrail son aylarda işgal altındaki topraklarda Filistin kasabalarına yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı. Bu saldırılar sonucunda onlarca Filistinli hayatını kaybederken birçoğu da tutuklandı.

Birleşmiş Milletler 2022 yılını işgal altındaki Batı Şeria'da yaşayan Filistinliler için son 16 yılın en ölümcül yılı olarak nitelendirdi.         

İsrail güçleri geçen yıl Batı Şeria'da ve işgal altındaki Kudüs'ün doğusunda en az 171 olmak üzere 220'den fazla Filistinliyi katletti. Yaşamını yitiren Filistinlilerin 30'dan fazlası çocuktu. En az 9,000 kişinde yaralandığı aktarıldı.


:

Poste similare


Photos de l'article

Video de l'article