Avukat Seda Şaraldı; “Suç Duyurularımız Karşılıksız…”

Türkiye’de devam eden gizli işkencehanelerin kapatılması ve işkencecilerin yargılanması için yapılan basın açıklaması ile Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Avukat Seda Şaraldı, “Gizli İşkencehaneler kapatılsın!” vurgusunda bulundu.

Türkiye’de devrimcilerin kaçırılıp gizli alanlarda işkence yapılarak onursuzlaştırılması yeni değildir. Son yılların en çarpıcı ve vahşice işkence yapma yöntemlerini Lübnan’dan kaçırılarak Türkiye’ye gizlice getirilip altı ay işkence gören Ayten Öztürk olayıyla kamuoyu duymuştu. Türkiye’de yaşanan yüzlerce örneğinin en çarpıcı olanı, bizzat işkence görmüş altı ay boyuncu her tür vahşi yöntemlerle yaşadıklarından sonra tutuklanmasına ve devletin tehditine rağmen susmayarak yaşadıklarını anlatan Ayten Öztürk örneğiyle gördü tüm dünya.
Ayten ile bu vahşet son bulmadı tabiî ki. Kontra çeteleri kendisine karşı dik duran ve kararlı olan birçok kişiyi gözaltına alıp, gizli işkencehanelerde her türlü işkenceyi yapmakta çekinmedi. Tıpkı devrimci olarak bilinen Gülten Matur’da olduğu gibi. Matur’da geçtiğimiz Kasım ayında gözaltına alınarak gizli bir merkezde işkence gördü ve iktidar yanlısı basın tarafından suçlu durumuna düşürülmek ve işkenceyi meşrulaştırmak amacıyla “DHKP-C Türkiye sorumlusu” olarak ilan edildi. Bir örgütün sorumlusu veya bir kurumun temsilcisi olması durumunda işkence mi görmesi gerekiyor söz konusu kişi?

Ayten Öztürk, Gülten Matur veya isimsiz işkence gören yüzlerce kişi Türkiye’de gizli merkezlerde işkence gördü. Yaşananlara ilişkin 9 Mart günü Marmara Bölgesi Hapishane İzleme Heyeti tarafından gizli işkence merkezleriyle ilgili bir basın toplantısı düzenlendi.
Beyoğlu’nda bulunan Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi’nde yapılan basın açıklamasına, ÖHD avukatları, Halkın Hukuk Bürosu (HHB) avukatları katıldı.
Açıklamaya, “DHKP-C Türkiye sorumlusu” olduğu iddiasıyla tutuklandıktan sonra geçtiimiz 7 Şubat’ta tahliye edilen Gülten Matur’da yer aldı.

Basın açıklamasının metnini okuyan Halkın Hukuk Bürosu Avukatlarından Seda Şaraldı, “İşkence, hem gözler önünde halkı korkutmak için, hem de gizli işkence merkezlerinde yapılıyor.” vurgusunda bulundu.

Avukat Şaraldı, “28 Kasım günü gözaltına alındığı bildirilen Gülten Matur 20 Kasım’da kaçırıldı ve 8 gün boyunca İstanbul’da askeri bir bölgede işkence gördü.
Gülten Matur ile hem gözaltına alındığında İstanbul Emniyeti’nde hem de tutuklanmasının ardından Silivri Kapalı Hapishanesi’nde görüşmeler gerçekleştirdik.
Bu görüşmelerde bedeninde bulunan morluklar, elektrik ve darp izlerini gözlemledik ve raporladık.
Gülten Matur hakkında gözaltındayken yapılan haberlerde DHKP-C örgütünün Türkiye sorumlusu olduğu iddia edilmişti. Ancak hakkında hazırlanan iddianamede böyle bir şeye yer verilmedi. İşkencenin gizlenmesi için tutuklanan Gülten Matur 7 Şubat 2023 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edildi.” diyerek şöyle devam etti; “Suç Duyurularımız Karşılıksız… İşkencecilerin Yargılanması İçin Mücadeleye Devam Edeceğimizi Duyuruyoruz”

Avukat Seda Şaraldı, işkence için yaptıkları suç duyuruları hakkında herhangi bir gelişme yaşanmadığını vurgulayarak, işkencenin mutlak suretle yasak bir fiil olduğuna dikkat çekerek,
“Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalarda ve Türk Ceza Kanunu’nda insanlığa karşı işlenmiş suçlardan kabul edilmiştir ve zaman aşımı yoktur. Her türlü onur kırıcı muamele ve işkencenin karşısında olduğumuzu işkence suçunu işleyen kamu görevlilerinin yargılanması için mücadele etmeye devam edeceğimizi duyuruyoruz” dedi.

Basın açıklaması ile Halkın Hukuk Bürosu olarak işkence, kötü muameleye karşı mücadele etmeye devam edeceklerini vurgulandı.

Dogan Presse Agence


:

Poste similare


Photos de l'article

Video de l'article