İran'ın petrol ihracatı 2018 yılında ABD yaptırımlarının yeniden uygulanmasından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı

İran Petrol Bakanı, ABD'nin resmi olarak Kapsamlı Ortak Eylem Planı (JCPOA) olarak bilinen 2015 İran nükleer anlaşmasından tek taraflı olarak çekilmesi ve Tahran'a ihracatı engellemek ve İran'ın petrol ihracat gelirlerini sınırlamak için yeniden yaptırım uygulamasının ardından ülkenin ham petrol ihracatının 2018'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştığını söyledi.

Javad Owji 11 Mart Cumartesi günü yaptığı açıklamada ülkenin bu yıl içinde bir önceki İran yılına (Mart 2021-2022) kıyasla 83 milyon varil daha fazla petrol ihraç ettiğini söyledi.

Bu rakamın son iki yıla kıyasla 190 milyon varil daha fazla olduğunu sözlerine ekleyen Owji, gaz ihracatının da 2022-23'te bir önceki İran yılına kıyasla %15 arttığını söyledi.

"ABD yaptırımlarının yeniden uygulanmaya başlandığı dönemde İran'ın petrol ihracatının sıfıra yakın olduğu aylar vardı, ancak 13. Hükümetin çabalarıyla 2018'den bu yana en yüksek petrol ihracatına ulaştık" dedi.

Javad Owji, 2 Mart Perşembe günü Güney Pars Rafinerisi Faz 14'ün açılışına vurgu yaparak, İran'ın Güney Pars Gaz Sahası Faz 14 projesinin geliştirilmesi için 2,7 milyar dolar harcadığını ve yatırımın geri dönüşünün (ROI) bir yıl içinde elde edilmesinin beklendiğini söyledi.

Güney Pars Faz 14 gaz sahası projesinin Batı tarafından uygulanan tek taraflı yaptırımlara rağmen tamamen İranlı uzmanlar tarafından tasarlandığını, inşa edildiğini ve işletildiğini belirtmek gerekir.

Faz 14 günlük 50 milyon metreküp tatlı gaz, 400 ton sülfür ve 75.000 varil gaz kondensatı üretecek. Güney Pars gaz sahasının yeni fazının ayrıca petrokimya hammaddesi olarak yılda 1 milyon ton etan ve 1 milyon ton sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) üretmesi bekleniyor.

İran Petrol Bakanı'na göre son 11 ayda İran'ın petrol satışından elde ettiği gelir 14 milyar dolara ulaştı.

Bu ayın başlarında İran Petrol Bakanı, ABD yaptırımlarının İran'ın enerji sektörü üzerindeki artan baskısına rağmen ülkenin ham petrol ihracatının önümüzdeki aylarda daha da artacağını söyledi.

Bakan, yaptırımları aşma ve Doğu Asya pazarlarına daha fazla petrol pompalama çabaları nedeniyle İran'ın petrol ihracatının Şubat ayında önemli seviyelere ulaştığını söyledi.

"İran'ın geçtiğimiz ay (Şubat) petrol satışları yaptırımlara rağmen kayda değer düzeydeydi. Bakan resmi IRNA haber ajansına yaptığı açıklamada önümüzdeki aylarda daha da artması bekleniyor" dedi.

2022 yılı sonunda İran'ın petrol ihracatı, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'a yönelik yaptırımları yeniden uygulamaya başlamasından bu yana görülmemiş rekorlara ulaştı. İran'ın Aralık 2022'deki ham petrol ihracatı, Kasım ayına göre 42.000 varil artışla günde ortalama 1,137 milyon varil oldu ve 2022'deki en yüksek rakama işaret etti.


:

Poste similare


Photos de l'article

Video de l'article