Beşar Esad Çin'de: Çin-Suriye ilişkilerinde yeni bir sayfa

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Çinli mevkidaşı Xi Jinping'in daveti üzerine Perşembe günü Çin'e geldi. Bu ziyaret Esad'ın neredeyse yirmi yıl aradan sonra Çin'e yaptığı ilk resmi ziyarettir.

Beşar Esad, Pekin ile diplomatik ilişkilerin kurulduğu 1956 yılından bu yana Çin'e son ziyaretini 2004 yılında gerçekleştirmişti.

Esad'a eşi Esma ile siyasi ve ekonomik bir heyet eşlik ediyor. Ziyaret kapsamında Hangzhou ve Pekin'de toplantı ve etkinlikler düzenlenecek.

Cumartesi günü Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in diğer yabancı liderlerle bir araya geleceği Asya Oyunları'nın açılış törenine katılacak.

Lübnan gazetesi Al-Akhbar'a göre Başkan Esad'ın ziyareti Çin-Suriye ilişkilerinde stratejik bir dönüm noktasıdır ve bu bahar İran-Suudi uzlaşmasında oynadığı rolün ardından Çin'in bölgedeki rolünü vurgulamaktadır.

Çin'in Suriye hükümetine yönelik dış politikasındaki değişimin bir başka göstergesi de Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin Temmuz 2021'de Şam'a yaptığı ziyaret ve Başkan Esad ile görüşmesinin ardından görüldü.

Çinli yetkililer böylece Çin'in Suriye ile resmi ilişkilerinde Batılı mülahazaları kademeli olarak terk ettiğine dair güçlü bir mesaj vermiş ve Çin'in Şam ile siyasi ilişkilerinde yeni bir aşama açtığını duyurmuştur.

Çin için Suriye Devlet Başkanı'nın ziyareti Şam ve Pekin arasındaki ilişkilerin "yeni bir düzeye" çıkarılması için bir fırsat teşkil ediyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning şu açıklamayı yaptı: "Başkan Beşar Esad'ın ziyaretinin iki ülke arasındaki karşılıklı siyasi güveni ve çeşitli alanlardaki işbirliğini derinleştirerek ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşıyacağına inanıyoruz."

Suudi haber kanalı Al-Arabiya'ya göre Çin, Rusya ve İran'dan sonra Suriye Devlet Başkanı'nın 2011'den bu yana ülkesinde yaşanan çatışmalar sırasında ziyaret ettiği Arap olmayan üçüncü ülke.
 


:

Poste similare


Photos de l'article

Video de l'article